Šéftrenér tenisového LTC: Chceme vytvořit zázemí nejen pro sport jako radost, ale pyšnit se také výsledky na výkonnostní úrovni

Miroslav Faktor je šéftrenérem tenisového klubu LTC Český Krumlov. Spolu se svým trenérským týmem se stará o desítky dětí v pravidelném tréninkovém plánu. Ten probíhá nepřetržitě vždy odpoledne od pondělí do pátku. Klub příští rok oslaví pět let své existence, ale již nyní může bilancovat své úspěchy. Z několika málo dětí, které před lety v klubu začínaly, jsou nyní dokonce i krajští přeborníci. Šéftrenér LTC věří v další rozvoj a výrazné úspěchy mladých krumlovských tenistů, které přesáhnou nejen hranice města, ale i kraje.

Klub LTC Český Krumlov se dostává k metě pěti let své existence. Dalo by se tedy bilancovat?

Osobně jsem u vzniku klubu nebyl, ale od jeho začátku jej sleduji jako pozorovatel z těsné blízkosti. Nabídku na úzkou spolupráci jsem dostal v roce 2014. Věděl jsem o klubu LTC, několik dětí z klubu jsem již znal a spolupracoval s nimi, protože jsem se kolem tenisu v Českém Krumlově dlouhodobě pohyboval. Nabídka mě nadchla, protože směřování klubu mělo zajímavou vizi a svůj směr, který se mi zamlouval. Zároveň považuji trénink v klubu LTC za smysluplnou možnost rozvoje tenisové mládeže v Českém Krumlově.

miroslav-faktor-seftrener-ltc-cesky-krumlov-pro-tisk
Šéftrenér LTC Český Krumlov Miroslav Faktor. Zdroj: Archiv LTC Český Krumlov / Jan Bohdal

Nejste Krumlovák, ale znáte celé jihočeské tenisové prostředí. Dá se říct, že projektem tenisového klubu LTC, zaměřeného na mládež od školek po juniorský věk, a rozšířeného o početnou základnu dospělých výkonnostních hráčů, se stabilizuje tenisové prostředí v Českém Krumlově?

Podmínky pro takový projekt jsou v Českém Krumlově už celou řadu let. Díky firmě Kámen a písek se v tomto městě vybudovalo nádherné tenisové centrum s veškerým zázemím. Je to jeden z nejkrásnějších tenisových stánků, když ne v České republice, tak určitě v Jihočeském kraji. Myslím, že nám mnozí toto zázemí závidí. U toho bych ale nechtěl zůstat. Byl bych rád, kdyby se náš výkonnostní tenis co nejvíce zlepšoval, a aby nám ostatní záviděli i naše skvělé tenisové výsledky.

Jak se klub za posledních pět let vyvíjel? Dá se říct, že je LTC výhradním reprezentantem krumlovského tenisu?

Stoprocentně můžeme říct, že my jsme českokrumlovský tenis. Dříve jsme byli spokojeni s tím, že nám děti vůbec nastupují k některým tenisovým turnajům, zejména v soutěžích družstev. O turnajích jednotlivců vůbec nemohla být řeč, nebo se jich děti zúčastňovaly pouze výjimečně. Když jsme dosáhli úspěchu v podobě výhry v prvním kole, byli jsme nadšeni. Dnes je již situace jiná, výhry v prvním kole jsou sice radostné, ale už za sebou máme řadu mimořádných úspěchů, včetně nejcennějších zlatých medailí. Rozšířila se nám významně složka aktivních závodních hráčů nejen na dva původní, kteří jsou současnými klubovými žákovskými mistry, Báru Dvořákovou a Vojtu Pimparu. Základna aktivních hráčů, které klub vychoval, se dá těžko celá vyjmenovat. Omlouvám se, pokud na někoho zapomenu, ale ze současné špičky, u které očekávám další progres, jsou to Honza Houška, Nikola Vrabcová, Žaneta Bělecká, Filip Gráfek, ale nesmím zapomenout také na našeho babytenistu Jáchyma Wölfla. Ten je ve své kategorii jedním z nejlepších v kraji a své dovednosti ji brzy přenese do kategorie mladších žáků. Všichni sbírají cenné kovy jak ve dvouhře, tak čtyřhře v celostátních turnajích kategorie C i v jihočeských přeborech. Potenciál má ale i další desítka našich stabilních hráčů. Jejich čas teprve přijde. Družstvo starších žáků letos postoupilo do první krajské soutěže bez jediné prohry, mladší žáci již v této soutěži bojují o přední příčky a letos prohráli pouze jednou. Dorostenci budou o první krajskou soutěž znovu usilovat. Takové bilancování je radostné, protože máme na čem stavět. Ale aby to nevypadalo, že jsme se vším spokojeni. Nejsme, a díváme se dopředu. Chceme jít více cestou závodního tenisu a rozvíjet komplexní dovednosti našich svěřenců i mimo tenisové kurty. Důležitá je kondiční příprava, doplněná plaváním, o kterou se stará specializovaný kondiční trenér Honza Bohdal. Chceme vytvořit zázemí nejen pro sport jako radost, ale pyšnit se také výsledky na výkonnostní úrovni.

Říkáte, že reprezentujete českokrumlovský tenis a chcete podávat co nejlepší sportovní výsledky. Jak byste definoval budoucí cíle klubu LTC?

Naším cílem je vybudovat družstva všech kategorií, která budou na vrcholných pozicích v Jihočeském kraji. Budeme rádi, když se jednotlivci probojují na co nejvyšší pozice v celostátních žebříčcích. Snažíme se jim vytvořit ty nejlepší podmínky. Stále se učíme, pracujeme a zdokonalujeme se. Počítáme s tím, že cesta bude dlouhá, ale těšíme se na ni. Náš tým zkušených trenérů má předpoklady k tomu, připravit děti pro kvalitní výkonnostní tenis. Důležité slovo pro naše hráče i rodiče je motivace. Naši svěřenci musí vidět cíl, kam by se chtěli dostat. Připravujeme proto motivační program, který by nám v tom měl pomoci. Hráč by měl sám vnímat svůj úspěch a pochopit cestu, jak se k němu dopracovat. Podpora klubu směrem k hráčům může mít různou formu a my ji flexibilně budeme upravovat podle našich aktuálních možností.

Je ve vašem klubu prostor také pro tzv. hobby hráče, kteří se chtějí tenis naučit, ale nemají sportovní, resp. výkonnostní ambice?

To, že mluvím o tenisové přípravě mládeže na závodní úrovni, neznamená, že bychom nechtěli spolupracovat také s těmi, kteří nemají závodní ambice. Tenis je sport a smyslem sportu je výkon, soutěživost, hravost, zlepšení kondice a zdraví, a samozřejmě být součástí určité komunity. Nabízíme podmínky jak pro závodní hráče, tak pro „hobíky“, kteří sice nechtějí hrát tak často a závodně. Ale rozhodně si zakládáme na tom, že jim pomůžeme naučit se sportovat třeba na rekreační úrovni tak, aby jim to vydrželo na celý život. Díky získaným dovednostem si upevní zdraví a nezískají špatné návyky, kvůli kterým by si zdraví naopak mohli poškodit. Být v kondici znamená, mít radost ze zdravého pohybu.

Jakou roli by v přípravě měli sehrát rodiče hráčů?

Bez rodičů to prostě nejde. Rodič je nedílnou součástí týmu a i když je tenis individuálním sportem, kde si hráči ve spoustě situací musí poradit sami, tak to je pouze určitá špička ledovce. Kolem se odehrávají další příběhy, které jsou nezbytným základem pro to, aby si hráč na kurtu sám bez problémů poradil. Asistence rodičů je tedy nutná a podpora rodiny je jedním ze základních předpokladů úspěchu také na tenisových dvorcích. Ale toto samozřejmě platí i pro další sporty. Přál bych si, aby krumlovský tenis, který produkujeme, byl více spojen právě s aktivitou rodičů. Vážíme si jejich důvěry, ale také chceme, aby s námi více komunikovali a diskutovali. Proto chceme s rodiči pracovat ještě více než doposud.

Začala nová sezóna 2016/17. Jaké jsou vaše cíle?

Ty jsou zcela konkrétní. V kategorii družstev je cílem udržet starší a mladší žactvo v první krajské soutěži. Nově chceme přihlásit družstvo babytenistů, pro které máme již nyní poměrně kvalitní hráče a v tomto záměru chceme pokračovat. Je to pro nás novinka. Chceme také posílit družstvo dorostu a pokusit se ze všech sil vrátit do první krajské soutěže. Důležité je ještě zmínit, a toto souvisí i s motivací mládeže, že LTC Český Krumlov má také družstvo dospělých, které letos postoupilo do třetí krajské soutěže. Mým snem je, postupovat dál, střízlivě a pozvolna, protože nejdůležitější jsou pevné základy. Věřím, že se nám tyto kroky podaří natolik, že si budeme moci klást další vyšší cíle.

Psáno pro Českokrumlovský deník (BoJ).

————————————————————-

Klub LTC Český Krumlov děkuje svým sponzorům, firmám Kámen a písek, spol. s r.o., EWAC, spol. s r.o. a EuroSitex s.r.o. Děkuje také za podporu Městu Český Krumlov, Jihočeskému kraji a MŠMT ČR a Základní škole Plešivec Český Krumlov za douhodobou spolupráci. Zvláštní poděkování patří klubovým trenérům Jiřímu Medonosovi, Miroslavu Faktorovi, Viktoru Krupicovi, Janu Varyšovi a Josefu Mikešovi za obětavou práci s mládeží a všem rodičům, kteří celoročně aktivně spolupracují s naším klubem a pomáhají mu.